Sadržaj
Ekipa iz Singapura je prva certificirala piletinu umjetno stvorenu u laboratoriju (lab grown), kao hranu za ljude. Uskoro bi mogli naručiti piletinu, koja je rasla u bioreaktorima, u restoranu. Jedino je problem za nas, što ne možemo tako brzo do Singapura i što restorani baš i nisu popularni za vrijeme pandemije. Piletina stvorena u laboratoriju uskoro u prodaji u restoranima Singapura! – možda je to dobar turistički slogan?
Prema Barclaysu, vrijednost tržišta alternativa za meso moglo bi vrijediti 140 milijardi dolara u sljedećem desetljeću ili oko 10% od 1,4 milijarde dolara globalne mesne industrije.
Cultured meat – kako nastaje piletina stvorena u laboratoriju?
Evo kako postupak funkcionira: Matične stanice uzimaju se iz mišića životinje, obično malom biopsijom pod anestezijom, zatim se stavljaju hranjive tvari, soli, pH puferi i faktor rasta i ostavljaju da se množe. Priprema tehnologije i dovođenje troškova na prihvatljivu razinu događa se sporije od biljne industrije (alternative mesu od biljnog podrijetla). Međutim, svejedno se događa i vrlo uskoro će troškovi proizvodnje pasti.
Trenutno na svijetu postoji nekoliko startupova za proizvodnju (uzgoj) mesa (pod mesom ovdje mislim na svinjetinu, govedinu, ribu, morsku hranu, masti, foie gras, hranu za životinje), a prednjače kompanije iz SAD.
Najdalje u svemu otišla je ekipa iz JU.ST-a kojem je Singapur certificirao piletinu stvorenu u laboratoriju. Međutim piletina nije bila njihov početak. Oni su krenuli sa jajima.
Trebalo nam je 5 godina da ju pronađemo, ali pronašli smo biljku od koje se čarobno radi kajgana. Riječ je o mahunarki bogatoj proteinima koja se naziva mung grah (zlatni grah). Mung grah već je tisućama godina u svjetskom prehrambenom sustavu, ali nikad se nije ovako upotrebljavao.
ju.st o svojim počecima
Pingback: Hoćemo li uskoro jesti kultivirano meso? · Magerle+